erzetka rss
Login:
Hasło:

wizytówkiSłoneczne oferty biur podróży z Podkarpacia.
Słowa kluczowe: Lokalizacja:
(firma, branża, produkt, usługa)(miejscowość, województwo)
strony internetowe Rzeszów Bułgaria wczasy
Wyszukaj firmę

Aktualności

Ciekawostki wakacyjne

"Zemsty faraona" w Egipcie da się uniknąć! Wiele osób obawia się wyjazdu do Egiptu ze względu na kłopoty żołądkowe, których można się nabawić w zetknięciu z innym klimatem, wodą i jedzeniem...

więcej
Wyszukaj firmę
Wielkie Jeziora Mazurskie - 7 Cud Świata?

mazury_kraina_1.jpg

WIELKIE JEZIORA MAZURSKIE KANDYDUJĄ DO MIANA
ŚWIATOWEGO CUDU NATURY

Nowe 7 Cudów Natury - jesteśmy w finale!!

Wielkie Jeziora Mazurskie to kandydat Polski w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na Nowe 7 Cudów Natury, który dostał się do finału i grona 28. najpiękniejszych miejsc na świecie!!

Mazury przeszły do grona finalistów jako jedyna kandydatura w swojej kategorii (krajobrazy i formacje polodowcowe). Od 21 lipca 2009 roku można już głosować na nowej stronie www.new7wonders.com. Głosowanie będzie trwało do roku 2011. Instrukcja w języku polskim będzie wkrótce dostępna na oficjalnej stronie polskiego kandydata www.mazurycudnatury.pl.

Wielkie Jeziora Mazurskie zostały docenione przez ekspertów, ponieważ  decyzja o tym kto dostanie się do finału należała do specjalnie powołanego jury konkursu "New 7 Wonders".  Jury wybrało spośród 71 pozostających w rywalizacji półfinalistów, 28. miejsc na świecie, które do 2011 roku będą walczyć o miano jednego z siedmiu cudów natury.

Mazury rywalizują o zwycięstwo w finale z tak magicznymi miejscami, jak Amazonka, Wyspy Galapagos, Malediwy, najwyższy na świecie wodospad Salto del Angel, czy Kilimandżaro.


GŁOSOWANIE JUŻ TRWA!!

www.n7w.com


z kalendarium konkursu:

od 21 lipca 2009 roku

- Głosowanie internautów (formularz internetowy, telefon, sms-y)
2011 rok (dzienna data nie jest jeszcze znana)

- Ogłoszenie zwycięzców!

Konkurencja w tym światowym plebiscycie była ogromna, ponieważ w walce o prestiżowe miano jednego z najciekawszych miejsc, udział brało aż 261 propozycji z całego świata.

Mazurskie jeziora startujące w kategorii „krajobrazy i formacje polodowcowe”, od dłuższego czasu były w czołówce głosowania półfinałowego, do 4 lipca byliśmy na 2 miejscu, za pustynią Kalahari. Dwa dni przed zakończeniem półfinałowego głosowania internetowego Wielkie Jeziora Mazurskie znalazły się na miejscu 1!!

Kolejna faza plebiscytu rozpoczęła się 21 lipca 2009 roku o godz. 14.07 (polskiego czasu), kiedy to spośród 71 półfinalistów, którzy otrzymali od 1 stycznia do 7 lipca 2009 najwięcj głosów w internetowym i telefonicznym głosowaniu, specjalne jury fundacji New7Wonders, wyłoniło i ogłosiło ścisłą listę 28 finalistów.

Udział w plebiscycie to nie tylko zabawa, której udział biorą internauci z całego świata, to również doskonała kampania promocyjna całego regionu Warmii i Mazur, mazurskich miast i miejscowości.

Teraz o Mazurach może dowiedzieć się cały świat!!

Mazury gratulują oczywiście  Puszczy Białowieskiej, która dotarła do półfinału jako wspólna kandydatura Polski i Białorusi (kategoria: lasy, parki narodowe, rezerwaty). Niestety na etapie kwalifikacji do finału Puszcza znajduje się na tzw. liście rezerwowej.

W sumie miało być 77 półfinalistów, jednak zgodnie z regulaminem do następnego etapu mogły wejść tylko te, które miały założony oficjalny komitet wspierający. Do półfinału nie weszła np. Pustynia Kalahari, która mimo, że przed 7 lipca była jeszcze na miejscu 2., to jednak miała komitet wspierający tylko z jednego kraju, a pustynia leży na terenie aż trzech krajów. Inni kandydaci nie mieli też spełnionych innych warunków formalnych – np. wniesionej opłaty organizacyjnej (199$). W kategorii „krajobrazy i formacje polodowcowe” do półfinału przeszło tylko 5 kandydatów. W ten sposób, kontrkandydatami Mazur w  walce o finał były tylko 4 inne krainy:  Al-hasa Oasis - Arabia Saudyjska, Sossusvlei - Namibia, Atacama Desert - Chile, Wadi Rum Desert - Jordania.

W ramach promocji konkursu i zachęcenia mieszkańców oraz sympatyków Mazur do głosowania, na www.gizycko.pl zamieszczona została informacja z instrukcją głosowania  oraz link umożliwiający oddanie głosu (27.01.2009).  Również  na anglo- i niemieckojęzycznej wersji oficjalnej strony internetowej miasta, internauci mogą dowiedzieć się o możliwości wsparcia Wielkich Jezior Mazurskich. Ze strony internetowej informacje o plebiscycie są też rozsyłane mailngowo, jednorazowo do ponad 1000 osób.

W Giżycku zrealizowano „Dzień Dobry TVN” (28.01.2009). Głównym wątkiem wydania była właśnie nominacja Krainy Wielkich Jezior Mazurskich do prestiżowego konkursu 7 Cudów Natury.  TVN odwiedził nas również 7 i 9 lipca 2009. O Giżycku, Mazurach i konkursie było również słychać i widać przez cały dzień 27 czerwca 2009 na kanale Polsat News.

Giżycko promuje konkurs również poprzez publikacje w prasie krajowej i zagranicznej. Informacje o możliwości głosowania zamieszczane są też w cotygodniowym wydaniu urzędowego biuletynu informacyjnego w lokalnej prasie („Gazeta Giżycka”).

W ramach nagłaśniania idei konkursu i możliwości głosowania na polskiego kandydata, na jednym z najbardziej popularnych portali internetowych www.nasza-klasa.pl założone zostało konto NEW7WONDERS  7 CUDÓW NATURY głosuj na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Miasto realizowało również inne działania, m.in. promocję przedsięwzięcia podczas różnego rodzaju imprez i wydarzeń np. w ramach „Wielkiego otwarcia sezonu” w Giżycku 2 maja 2009 roku, któremu towarzyszyło m.in. symboliczne otwarcie mostu obrotowego na kanale Łuczańskim, łączącym jezioro Niegocin i Kisajno, parada jednostek pływających i konkurs na najładniej udekorowany jacht.

Do włączenia się w akcję zachęcani byli i są mieszkańcy Giżycka, lokalne organizacje i giżycka branża turystyczna. Liczy się przecież każdy głos!!

W promocji konkursu aktywnie udział bierze również Starostwo Powiatowe w Giżycku, które informacje o akcji rozesłało do wszystkich powiatów w kraju oraz swoich partnerów. Na stronie internetowej Centrum Promocji i Informacji Turystycznej www.gizycko.turystyka.pl znajduje się banner i link do głosowania. Giżycko promuje kandydaturę mazurskich jezior podczas targów turystycznych, na których miasto i powiat reprezentowane jest właśnie przez CPiIT. W Centrum z pomocą pracowników można było też głosować.

Mazurscy samorządowcy zawiązali  Komitet Wsparcia kandydatury Wielkich Jezior Mazurskich, pod przewodnictwem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa i przyjęli hasło dla całej akcji "Mazury cud natury" (6.02.2009). Powstał również serwis internetowy promujący Wielkie Jeziora Mazurskie Jeziora.warmia.mazury.pl (11.06.2009), gdzie na bieżąco relacjonowane są  działania związane z konkursem www.jeziora.warmia.mazury.pl.

Mazurskie jeziora i Puszcza Białowieska jako jedyni przedstawiciele Polski, w etapie półfinałowym miały do pokonania 259 kandydatów z całego świata, wśród których m.in. jezioro Bajkał, Morze Martwe, japońska góra Fudżi, Wodospad Niagara czy Wielki Kanion Kolorado. W Europie do konkursu stanęły m.in. Mont Blanc, Schwartzwald w Niemczech, Gibraltar i wulkan Wezuwiusz. Konkurencja z Afryki to Kilimandżaro i pustynia Kalahari. Kandydatem Oceanii jest Uluru, zwany także Ayers Rock, a Ameryki Południowej Amazonka. Konkurencja była wielka, dziękujemy więc za wszytskie Państwa głosy!!

Jest o co walczyć, ponieważ wygrana jest szansą na ogromne zyski z turystyki. Przekonali się o tym zwycięzcy konkursu na 7 najpiękniejszych budowli świata. Dzięki plebiscytowi jordańską Petrę odwiedziło ponad 60 proc. turystów więcej, a podniebne miasto Inków Machu Picchu - aż ponad 70 proc.

Lista światowych cudów natury to projekt szwajcarskiej fundacji "New7Wonders". Założył ją podróżnik Bernard Weber, który w przeszłości był m.in. asystentem legendarnego włoskiego reżysera Federico Felliniego. Fundacja dąży do zachowania światowego dziedzictwa kulturowego.

Pierwszym pomysłem fundacji była lista siedmiu cudów architektury, na którą oddano blisko sto milionów głosów. Wśród niezwykłości znalazł się m.in. Wielki Mur Chiński i wielka statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, wzniesiona na górze Corcovado.

Pierwszy etap plebiscytu "7 Cudów Natury" trwał do końca 2008 roku, kiedy to internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło 261 propozycji z 222 państw. W tym nasze rodzime Wielkie Jeziora Mazurskie oraz Puszcza Białowieska. Druga tura eliminacji ruszyła 1 stycznia.

Głosować można było do 7 lipca 2009 r. 9 lipca wyłoniona została lista 77 cudów - pierwszych 11 miejsc w każdej z 7 kategorii:  grupa A - krajobrazy i formacje polodowcowe, grupa B - wyspy, grupa C - góry i wulkany, grupa D - jaskinie, formacje skalne, doliny, grupa E - lasy, parki narodowe, rezerwaty, grupa F - jeziora, rzeki, wodospady, grupa G - krajobrazy morskie.

Spośród 71 kandydatur (6 nie spełniło warunków formalnych) eksperci pod przewodnictwem Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybrali 28 finalistów. Lista finałowa ogłoszona została 21 lipca 2009r. Następnie z finałowej listy internauci, przez kolejne 2 lata, mogą głosować na swoich faworytów, a w 2011 roku władze fundacji "New7Wonders" ogłoszą listę 7 Cudów Natury.


Źródło: gizycko.pl